A TSMT® és HRG terápiák hatékony kiegészítői lehetnek a nyelvi késéssel élő gyerekek fejlesztésének.
A problémák kezelésében fontos szerepet játszik továbbá a logopédus, a beszédfejlesztő vagy fül-orr-gégész orvos, akik részt vesznek a nyelvi és hallási nehézségek okainak feltárásában és a megfelelő fejlesztési terv kialakításában is segítenek.
Mit tudunk a nyelvi késésről?
Nyelvi késésről akkor beszélünk, ha egy gyermek késve vagy az életkorához képest elmaradottan kezd beszélni, illetve kifejező vagy befogadó nyelvi készségei elmaradnak a kortársaiétól. A háttérben állhat hallásprobléma, idegrendszeri éretlenség vagy környezeti tényezők.
Miért probléma a nyelvi késés?
A nyelvi fejlődés elmaradása hatással lehet a gyermek tanulási képességeire, társas kapcsolataira és érzelmi fejlődésére. Ha nem történik időben beavatkozás, később komoly nehézségekhez vezethet az iskolai teljesítményben (olvasás, helyesírás) és a kommunikációban.
Miért érdemes LongiKid® vizsgálatot elvégezni nyelvi késő gyerek esetén?
A LongiKid® vizsgálat átfogó képet ad a gyermek idegrendszeri és szenzoros állapotáról, amely szorosan kapcsolódik a nyelvi fejlődéshez. Ez segít az eltérések pontos feltárásában és a gyermek számára legmegfelelőbb terápiás terv kialakításában. A nyelvi késés tünetei már 3 hónapos kortól jelentkeznek, így a vizsgálat felvétele akár a korai időkben is javasolt.
Hogyan segít az egyéni TSMT®?
Az egyéni TSMT® a szenzoros és motoros rendszerek fejlesztésén keresztül támogatja az idegrendszer érését, amely alapvető a beszédfejlődés szempontjából. A mozgásos feladatok serkentik a figyelmet, a mondókák, énekek és egyszerű feladathelyzetek pedig segítik a kommunikációt, ezzel pedig közvetlenül a nyelvi fejlődést.
Hogyan segít a csoportos TSMT®?
A csoportos TSMT® fejleszti a gyerekek szociális készségeit és kommunikációját a közös gyakorlatok révén. Minden feladat érleli a gyerekek motoros-verbális szinkronját, bővíti a szókincsét. A mozgásos feladatok során alkalmazott szabályok és instrukciók követése serkenti az önálló nyelvi megértést és kifejezést.
Hogyan segít a HRG?
A HRG terápia a vízben végzett gyakorlatokkal javítja a szenzoros integrációt, amely kulcsszerepet játszik a nyelvi fejlődésben. A víz relaxáló hatása csökkenti a gyerekek szorongását, így segítve a nyelvi aktivitás előmozdítását, míg a célzott gyakorlatok támogatják az idegrendszer érését.