Ki ne álmodozik arról, hogy a foci VB-n akár a saját fiát látva felharsanna…

Góóóóóól!!!!

A foci világbajnokságon ez a csúcspont, mindenki erre figyel. Egy katartikus pillanat, ahol beérik a sok munka, edzés, stressz és a számtalan lemondás is.

Ahogy a mondás tartja: “mindenki az eredményt irigyli, de az odavezető utat kerüli” .

A legtehetségesebb futballisták vajon mitől is olyan tehetségesek? 

  • Velük született labdaérzék? 
  • Isteni áldás? 
  • Jó helyre születtek? 
  • Netán a helyi képzés jobb, mint a magyar?

Mivel a focihoz mindenki is ért, ezért számtalan teória, tévhit, összeesküvés elmélet van ezzel a témával kapcsolatban: Mitől is lesz valaki kiemelkedően jó játékos?

Most arra vállalkozom, hogy mögé nézve a dolgoknak egy mikroblog sorozatban, pontról pontra végig vesszük, hogy mik azok az alapok, melyek:

  • fejleszthetőek – szóval nem minden determinisztikus, ami elsőre annak tűnik
  • a sportban nagymértékben befolyásolják a teljesítményt, még akkor is ha elsőre bagatellnek tűnik, mint például az egyensúly
  • akár otthon is alapozhatóak a gyerekkel egyszerű eszközökkel, ráadásul úgy, hogy élvezni is fogja
  • neked is élményt nyújtanak és minőségi időtöltést ad a gyerekkel.

Mielőtt azonban belevágunk, egy személyes tapasztalatot szeretnék megosztani veled: 

Sportedzőként azt látom az elmúlt 20 évben, hogy a gyerekek alapképességei egyre romlanak – tehát az átlag gyerek, aki eljön utánpótlásba sportolni, legyen az foci, kosárlabda, kézilabda stb. az alapmozgások, amiket mondjuk 8 éves korban tudni kell, rész vagy teljes hiányosságban vannak.

Azok a gyerekek, akik ez idő alatt kaptak valamilyen korai fejlesztést, azokon nagymértékben látszott, hogy a szülei gondoskodóak voltak és dolgoztak a gyermeken, akár önszorgalomból, akár segítséget igénybe véve (Alapozó torna, TSMT® ). 

Ez a gondoskodás az első 6 – 8 évben nagyon meghálálja magát sport szempontból is, hisz olyan idegrendszeri kapcsolatokat lehet kialakítani, melyek a pályán nagy előnyt nyújtanak a gyereknek játék közben és ha mondjuk nem is olyan a genetikája – tehát nem lesz magas, mert ugye azt nehéz tanítani 🙂 – akkor is tud érvényesülni és élvezni a játékot (ami a célja az egésznek).

Ezért nem is véletlen, hogy a versenysportban (főleg külföldön) már 4-6 éves korban elkezdik kiválasztani a gyerekeket az ovi focival, mert akkor még az edzőknek és a szülőknek van lehetősége az idegrendszeri működésen kisebb erőbefektetéssel változtatni és megadni a gyereknek azt, ami számára fontos.

Ennek a gondolatnak a következménye, hogy nem csupán azok számára fontos a korai mozgásterápia és idegrendszert “serkentő” torna, akik mondjuk le vannak maradva a kúszással, hanem azok számára is , akik látszólag teljesen jól fejlődnek, azonban a környezetük, (óvodai és iskolai minőségi testnevelés hiánya) miatt nem tudnak kiteljesedni, ezáltal a bennük rejlő potenciál akár örökre elveszhet. 

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy frissen megkapd:

  • az egyensúly fejlesztést
  • a reakcióidőt 
  • testtudatot
  • élsportolói mentalitást

támogató gyakorlatokat, amiket könnyen, otthoni eszközökkel (labdával 😀 ) el tudjatok végezni.

Kövess be minket a Facebookon is – minden gyermek legyen legjobb Önmaga 🙂